KÜTÜPHANEMİZ

KÜTÜPHANEMİZ
loader image

 

  Yüce Rabbimiz, biz kullarına Peygamberimiz aracılığıyla kutsal kitap Kuran-ı Kerim’i göndermiştir. İlk sözünde bize “Oku! demektedir. Kur’an’ımız oku diyen ayetiyle bizlere, dünyaya, bütün insanlığa mesajını  ve davetini duyurmaktadır.

   Kitaplar bir dosttur. Onlara yaklaşmaya ve dost olmaya çalışmalı, içinde taşıdığı zenginlikten de faydalanılmalıdır. Kitaplar da dostlar gibi iyi seçilip okunmalıdır.
   Kitaplar bilgi hazineleridir. İlim ve kültürü insanlara aktaran vasıtalardır. Düşünceleri besler ve güçlendirir. İnsanı bilgili kılar. Kitap okuyanın kelime haznesi çok, genel kültürü yüksek olur. Eleştiri yeteneği artar. Daha sağlıklı düşünür ve karar verir ayrıca daha başarılıdırlar

   Toplumlar kültürlü oldukları ve eğitime gereken önemi verdikleri ölçüde kendilerini başkalarına kabul ettirebilirler.. Eğitilmiş insan gücü ise eğitim kurumlarının ayrılmaz bir parçası olan kütüphaneler yani bilgi merkezleri ile okulların işbirliğiyle mümkün olacaktır. Araştıran, kendini yetiştiren, kendine sunulan bilgiyle yetinmeyip daha fazla bilgiyi nereden nasıl bulacağını sorgulayan insanların yetiştirilmesinde ve okuma alışkanlığının kazandırılmasında okul kütüphanelerinin önemi çok büyüktür.

   Türmak okulları kütüphanesi ; 539 roman ,368 hikaye kitabı, 135 dini kitap, 37 şiir ve tiyatro kitabı, 452 tane ilkokul kitabı ve bütün derslerin test kitaplarıyla öğrencilerine hizmet etmektedir.

   Kütüphanemizde ögle aralarında ders çalışma, test çözme ve kitap okuma gibi etkinliklerimiz yapılmaktadır. Öğrenciler, öğretmenlerle iletişim halinde yazar ve şairler hakkında analiz ve değerlendirmeler yapmaktadır.

   Şairler ve yazarlar kulübü olarak kitap okuma, eleştiri , analiz ve değerlendirme gibi etkinlikler yapmaktadır ayrıca kulübümüzün davet ettiği yazarlarımızın söyleşisi ve imza günleri kütüphanemiz de gereçekleşmektedir. Ders saatleri dışında bireysel ve grup olarak Türkçe ve Türk Dili Edebiyat dersleri kapsamında etütler de yapılmaktadır.